Սերը անընդհատ մարտահրավեր է, այլ ոչ հանգստի վայր, այն շարժում է, զարգացում, համագործակցություն, համաձայնություն, թե՛ կոնֆլիկտ, ուրախություն թե՛ տխրություն։
ԿԱԹՈՂԻԿՈՍԻՆ ՇՔԱՆՇԱՆ Է ՀԱՆՁՆՎԵԼ
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին հանձնվել է «Մոսկվայի Միտրոպոլիտ Սուրբ Ալեքսի» առաջին կարգի շքանշանը՝ շնորհված Մոսկվայի եւ Համայն Ռուսիո Պատրիարք Նորին Սրբություն Կիրիլ Ա-ի կողմից Հայոց Հայրապետի գահակալության 25-րդ տարեդարձի կապակացությամբ ՝ ի գնահատություն երկու Եկեղեցիների հարաբերությունների զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի։
Այս առիթով Մայր Աթոռ էր ժամանել Ռուս Ուղղափառ Եկեղեցու պատվիրակությունը՝ գլխավորությամբ Մոսկվայի Պատրիարքության Արտաքին եկեղեցական կապերի բաժնի նախագահ, Վոլոկոլամսկի միտրոպոլիտ Անտոնիի։
Արարողությանը ներկա էին Մայր Աթոռի միաբաններ, Գերագույն հոգեւոր խորհրդի անդամներ, ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, հասարակական ու մշակութային գործիչներ։ Այնուհետեւ Մոսկվայի Պատրիարքության Արտաքին եկեղեցական կապերի բաժնի նախագահ, Վոլոկոլամսկի միտրոպոլիտ Անտոնին հրապարակեց Մոսկվայի եւ Համայն Ռուսիո Պատրիարքի շնորհավորական ուղերձը։
Նորին Սրբությունը հաստատել է, որ այդ կապերի ակունքներում հավատակից երկու ժողովուրդների պատմական առնչակցություններն են ու դարերով կոփված եղբայրությունը, որը շարունակաբար պետք է զորացվի ու ամրապնդվի նաեւ երկու Եկեղեցիների համատեղ ջանքերով։
Նորին Սրբությունը նշել է, որ այս բարդ ժամանակներում ծանր ապրումների ու մտահոգությունների մեջ է եղել նաեւ Կիրիլ Պատրիարքը՝ պայմանավորված պատմական ամենասերտ կապերով միմյանց հետ շաղկապված Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի եղբայր ժողովուրդների, իր հավատավոր զավակների հակամարտությամբ եւ վերջինիս հետեւանքով Ուղղափառ Եկեղեցու անդաստանում հառնած լրջագույն հիմնախնդիրներով։ Վերջում Ամենայն Հայոց Հայրապետն աղոթք բարձրացրեց առ Աստված Նորին Սրբություն Կիրիլ Պատրիարքի կենաց արեւշատության, արգասավոր գահակալության եւ Ռուս Ուղղափառ Եկեղեցու պայծառության համար։ Նորին Սրբությունը մաղթեց նաեւ, որ Ամենողորմ Տերը զորավիգ լինի երկու ժողովուրդներին՝ պահելով ամուր իրենց հավատի ու ապագայի նկատմամբ լավատեսության մեջ, եւ պարգեւի խաղաղություն, ապահովություն ու բարօրություն։
Հանդիսությունն ամփոփվել է «Էջ Միածինն ի Հօրէ» շարականի կատարմամբ եւ Վեհափառ Հայրապետի «Պահպանիչ» աղոթքով։