1. Ճրագալույցի Ս. Պատարագ
2. Ս. Հարության՝ Զատկական պատարագ
Եթե մարդը առողջ է, ապա կարելի է ուրբաթ երեկոյից պահել ծոմ եւ շաբաթ երեկոյան՝ Ճրագալույցի Ս. Պատարագին մասնակցելով, ստանալ Ս. Հաղորդություն եւ այնուհետեւ վայելել զատկական ուտեստը: Եթե երկարատեւ ծոմապահությունը պահել բարդ է, ապա կարող եք ծոմ պահել շաբաթ առավոտից եւ հաղորդվել Ճրագալույցի Ս. Պատարագին:
Օրհնությամբ՝ Տ. Շահե քահանա Հայրապետյան
«ԺՈՂՈՎՈՒՐԴ». Դեռեւս հինկտակարանյան ժամանակներից մարդիկ ծոմ են պահել, որ Աստված օգնի մոտենալ Իրեն եւ երկրպագել: Երբ պատշաճ ձեւով ծոմ ենք պահում, մենք սովորում ենք կառավարել մեր ցանկություններն ու կրքերը: Ավելի ենք ուժեղանում, ինքներս մեզ ապացուցելով, որ կարողանում ենք որոշում կայացնել եւ կառավարել մեր ցանկությունները: Աղոթքը ծոմապահության անհրաժեշտ մասն է: Սուրբ Գրքում ամենուր աղոթքը եւ ծոմապահությունը միասին են նշվում: Ծոմապահությունը պետք է ուղեկցվի անկեղծ աղոթքով, եւ մենք պետք է սկսենք եւ ավարտենք մեր ծոմապահությունն աղոթքով:
ՀԱՐՑ. Խնդրում եմ ասեք, թե ովքեր ունեն պետական նպաստի իրավունք: Պետական նպաստ ստանալու համար որտեղ պետք է դիմի քաղաքացին:
Դիանա Մելքոնյան (43 տարեկան)
ՊԱՏԱՍԽԱՆ. Դ. Մելքոնյանի հարցին ի պատասխան տեղեկացնում ենք, որ պետական նպաստի իրավունք ունեն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվող եւ բնակության իրավունք (կացության կարգավիճակ) ունեցող օտարերկրյա քաղաքացիները, քաղաքացիություն չունեցող, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում փախստականի կարգավիճակ ունեցող անձինք` օրենքով սահմանված հիմքերի առկայության դեպքում: Գոյություն ունեն հետեւյալ պետական նպաստները`