Starlink-ը բաղկացած է ցածր ուղեծրում (550-1300 կմ բարձրության վրա) տեղակայված հազարավոր արբանյակներից, որոնք տրամադրում են ինտերնետային ծառայություններ։ Օգտատերերը միանում են այս համակարգին հատուկ անտենայի միջոցով, որը կապ է հաստատում արբանյակների հետ։
Ինչ օգուտներ կարող է տալ Starlink-ը Հայաստանին
1. Արագ և կայուն ինտերնետ հեռավոր բնակավայրերում․
Հայաստանում կան համայնքներ, որտեղ ֆիքսված կամ բջջային ինտերնետը թույլ է կամ անհասանելի։ Starlink-ը կարող է այս բնակավայրերում ապահովել արագ և կայուն ինտերնետային կապ։
2. Արտակարգ իրավիճակների դեպքում ինտերնետային կապի պահպանում․
Երկրաշարժերի, պատերազմի կամ այլ արտակարգ իրավիճակների դեպքում ավանդական կապի միջոցները կարող են խափանվել, մինչդեռ Starlink-ը շարունակելու է աշխատել։
3. Հատկապես գյուղական շրջաններում, որտեղ ինտերնետի որակը թույլ է, Starlink-ը կարող է նպաստել հեռավար աշխատանքին, տեխնոլոգիական ստարտափների զարգացմանը և էլեկտրոնային առևտրի ընդլայնմանը։
Starlink-ի մուտքը Հայաստան, կարող է բերել տեխնոլոգիական հեղափոխություն՝ ապահովելով ինտերնետի հասանելիություն այնտեղ, որտեղ դա մինչ այժմ բարդ էր։
Starlink-ը, որը SpaceX-ի արբանյակային ինտերնետային ծառայությունն է, ներկայումս հասանելի է ավելի քան 125 երկրներում։ Վերջին տվյալներով՝ այն ունի ավելի քան 5 միլիոն բաժանորդ։