ԱՄՆ-ի կողմից Ռուսաստանին թշնամական պետություն հայտարարելը խոչընդոտում է երկխոսության կայունացմանը. Զախարովա
ԱՄՆ-ի կողմից Ռուսաստանին թշնամական պետություն որակելը չի ​​նպաստում երկխոսության կայունացմանը և ճգնաժամի կարգավորման գործում Վաշինգտոնի միջնորդությանը, հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան։
Հունվարի 29-ին Միացյալ Նահանգները հրամանագիր է ստորագրել, որով արտակարգ դրություն է սահմանվել Կուբայի ղեկավարության քաղաքականության և գործողությունների վերաբերյալ։
«Զարմանալի է, որ նոր հակակուբայական փաստաթուղթը Ռուսաստանը, Հավանայի մի քանի այլ հավասարազոր օտարերկրյա գործընկերների հետ, դասակարգում է որպես «թշնամական» և «չարամիտ» պետություն:
Այս պիտակավորումը չի նպաստում ռուս-ամերիկյան երկխոսության կայունացմանը կամ Վաշինգտոնի կարևոր միջնորդական ջանքերի արդյունավետության բարձրացմանը՝ աշխարհի տարբեր տարածաշրջաններում ճգնաժամերի լուծման համար», – ասել է Զախարովան հայտարարության մեջ։