ԱԺ-ն այսօր ընդունեց ՔՊ պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի հեղինակած օրենքի նախագիծը։
Ազգային ժողովի Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունվարի 16-ի նիստում դրական եզրակացություն էր տվել «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում կարգավորումներ կատարելու վերաբերյալ։ Նշվել է, որ արտասահմանում բնակվող և հետախուզման մեջ գտնվող ավելի քան 1200 հայրենակից կա, որոնց 27 տարին լրացել է նախորդ օրենքի ընդունումից հետո։ Նրանք չեն վերադառնում Հայաստան, քանի որ այլընտրանք չունեն, քան ազատազրկվելը՝ երկուսից հինգ տարի ժամկետով։
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը հեղինակել է ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը։
Սարգսյանը պարզաբանել է, որ քրեակատարողական հիմնարկում մեկ անձի պահման միջինացված ամսեկան ուղղակի և անուղղակի ծախսերը կազմում են 437900 դրամ։ Եթե վերադարձող անձինք դատապարտվեն ազատազրկման երեք տարի ժամկետով, ապա պետությունը նրանցից ամեն մեկի պահման վրա պետք է ծախսի 15 միլիոն 764400 դրամ։ Այսինքն, եթե բոլոր 1200-ն էլ ինքնակամ վերադառնան և դատապարտվեն, պետությունը միայն նրանց անազատության մեջ պահելու համար պետք է ծախսի շուրջ 19 միլիարդ դրամ։ Այս նախագծով կշահեն և՛ պետությունը, և՛ մեր տղաները։
Նախագծով 27-37 տարեկան քաղաքացիները կարող են ազատվել քրեական պատասխանատվությունից՝ կամովին վերադառնալով Հայաստանի Հանրապետություն եւ ընտրելով նշված հինգ տարբերակներից մեկը՝